• pl

Aktualności

Powitanie lata w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

dodane: 2018-06-13 10:25:06

Wystawa "Dialogi w wyobraźni"

Yves Saint Laurent, Dior, Chloe i  Miyake to niektórzy z wielkich projektantów mody, których stroje będzie można podziwiać już od 13 czerwca 2018 r., w Stajniach Książęcych.
Wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody i Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

dodane: 2018-06-12 15:55:03

13 Festiwal „Śląskie Smaki" już niebawem

Jak co roku o tej porze, czeka nas niebawem niezwykłe Wydarzenie Kulinarne – Festiwal „Śląskie Smaki"! Tegoroczna 13 edycja odbędzie się w pięknym Parku Zamkowym w Pszczynie, w dniu 17 czerwca.

Lubisz gotować i rywalizować? Wiadomo, że nie ma lepszej okazji niż Festiwal, by spróbować swoich sił w roli prawdziwego kuchmistrza! W konkursie kulinarnym do walki o złoty, srebrny lub brązowy Durszlak oraz o tytuł Eksperta „Śląskich Smaków" stanąć może każdy: profesjonalny kucharz, uczeń szkoły gastronomicznej i amator gotowania. W tych kategoriach zmierzą się ze sobą miłośnicy tradycyjnej kuchni województwa śląskiego. Łącznie do konkursu mogą stanąć 24 drużyny (po 8 z każdej kategorii). Ekipy amatorów mogą startować w składzie do 4 osób, a ekipy profesjonalistów i szkół gastronomicznych – do 2 osób.

Lubisz dopingować? Wyjątkowym elementem Festiwalu jest emocjonująca Bitwa Smaków, w której udział wezmą: doskonale wszystkim znany Remigiusz Rączka, którego przeciwnikiem w tym roku będzie znakomity kucharz Marek Furczyk – szef kuchni i właściciel w pszczyńskim Punkcie G-astronomicznym. Panowie zmierzą się z tematem odpowiednim dla miejsca Festiwalu, a będzie nim… „DZIK KONTRA JELEŃ". Efekty kulinarnych zmagań kucharzy, będzie mogła zdegustować publiczność zgromadzona w pszczyńskim parku.

Lubisz jeść? Nie zabraknie również regionalnych dań serwowanych przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki". Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" to już znana i rozpoznawalna w Polsce marka. Zdobywca Certyfkatu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Komisji Europejskiej w konkursie na Najlepsze Turystyczne Destynacje w Europie (EDEN 2015).

Festwal "Śląskie Smaki", odbywając się od 13 lat w różnych miejscach województwa śląskiego, promuje nie tylko kuchnię regionalną i stare dobre tradycje kulinarne, lecz przede wszystkim pokazuje, że
kuchnia regionalna jest zdrowa, może być urozmaicona i smaczna. Promuje gotowanie z produktów nieprzetworzonych, a przez to lepszych dla naszego zdrowia.

Jesteśmy przekonani, że i w tym roku smaków będzie wiele, kusząc wszystkich unoszącym się aromatem - mówi Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej - Każdego, roku drużyny startujące
w konkursie kulinarnym, prześcigają się w pomysłowości na odkrywanie często zapomnianych potraw. Wciąż trwa nabór do konkursu kulinarnego 13. Festiwalu „Śląskie Smaki”. Na zgłoszenia drużyn
konkursowych czekamy do 31 maja 2018 (marta@slaskiesmaki.pl). Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.slaskiesmaki.pl.

W programie imprezy:
13:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu
13:00-16:00 Konkurs Kulinarny „Śląskie Smaki"
13:15 Wokaliści studia piosenki „VoicePless”
13:45 „Złota Lira w Pszczynie” – koncert orkiestr dętych
15:30 „Roztańczona Pszczyna” – pokazy taneczne
16:00 „Makula Band” - śpiewający kabaret
17:00 Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego
17:45 Wokaliści Studia Piosenki „VoicePless”
18:15 Bitwa Smaków, czyli dzik kontra jeleń pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Marka Furczyka
19:00 Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny
W trakcie imprez:
- stoiska gastronomiczne restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki,
- liczne konkursy i animacje dla dzieci.

Z pewnością nikt, kto pojawi się w Pszczynie nie będzie zawiedziony. Ani głodny!
Zapraszamy na najsmaczniejszą imprezę w regionie!
Wstęp wolny!

dodane: 2018-06-12 09:22:18

Święto pszczoły 10 czerwca

dodane: 2018-06-07 09:58:14

Jarmark Staroci 10 czerwca

W najbliższą niedzielę 10 czerwca 2018r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 18.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2018-06-06 15:03:48

XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej

W dniach 8-9 czerwca 2018 roku w Pszczynie zorganizowany zostanie XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej, w ramach którego odbędą się:
•    XXIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” (mistrzostwa Polski)
•    XXII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”
•    XIX Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej
•    V Przegląd Musztry Paradnej Zespołów Sygnalistów Myśliwskich
•    Konkurs na najlepsze wykonanie „Hejnału XXIII OFMM – Pszczyna 2018”
Ponadto odbędą się liczne koncerty, wystawy i msza św. hubertowska. Więcej informacji o festiwalu, m. in. jego program, można znaleźć na stronie internetowej http://muzyka.mysliwska.pl
Zapraszamy do udziału w atrakcjach festiwalowych.

Strona festiwalu:
www.muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2018/xxiii-ogolnopolski-festiwal-muzyki-mysliwskiej-pszczyna-2018

dodane: 2018-06-06 14:54:34

Teatralna Maszyna Pszczyna

Zapraszamy na 7 edycję pszczyńskiego festiwalu teatralnego w dniach 31 maja - 3 czerwca!  W tym roku biuro festiwalowe znajduje się przy ul. Piastowskiej 1, czynne w godzinach: 14:00 - 20:00.

Motywem przewodnim siódmej edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna jest projekt Maszyna Bez Ucha realizowany dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Jego głównym celem jest udostępnienie wydarzeń festiwalu dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Szczegóły:

http://teatralnamaszyna.pl/

https://pl-pl.facebook.com/TeatralnaMaszynaPszczyna/

dodane: 2018-05-29 11:40:27

Teczki do Kapsuły Czasu w sprzedaży do 8 czerwca!

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zaprasza mieszkańców do tworzenia Pszczyńskiej Kapsuły Czasu. Jesienią zdeponowane od mieszkańców dokumenty zostaną zakopane na sto lat. Dokładnie w 2118 roku będzie można zajrzeć do specjalnie wykonanej nierdzewnej skrzyni i zapoznać się ze skrywanymi w środku tajemnicami.

Każdy mieszkaniec gminy może za 10 zł zakupić bezkwasową teczkę z instrukcją, jak przygotować swoją historię. Do środka nie będzie można wsadzać elementów, które ulegają korozji. W ten sposób zawartość kapsuły nie ulegnie zniszczeniu.

Każdy, kto weźmie udział w projekcie otrzyma certyfikat, na podstawie, którego potomkowie będą mogli odebrać umieszczone dokumenty.

Teczki można zakupić w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie. Wydłużono termin sprzedaży do 8 czerwca.

Zapraszamy
 

dodane: 2018-05-28 13:16:17

Spotkania pod Brzymem

26 i 27 maja w pszczyńskim Skansenie odbędzie się kolejna edycja przeglądu zespołów ludowych "Spotkania pod Brzymem".

W czasie trwania imprezy będzie można również zakupić wyroby wykonane przez rękodzielników.

Szczegółowy plan Spotkań pod Brzymem znaleźć można na stronie skansenu: www.skansen.pszczyna.pl/aktualnosci/82,maly-i-duzy-brzym

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2018-05-25 15:30:20

Rowery miejskie znowu w Pszczynie

Od 25 maja można znów korzystać z systemu Pszczyńskich Rowerów Miejskich. W tym roku zostało uruchomionych łącznie 8 stacji w miejscowościach: Pszczynie, Łące oraz w Goczałkowicach - Zdroju.

Podobnie jak w ubieglym roku, aby rozpocząć korzystanie z usługi należy zarejestrować się w systemie i opłacić wskazaną kwotę.  Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu, lokalizacji, dostępności rowerów oraz opłat na stronie www.pszczynskirower.pl .

dodane: 2018-05-25 15:01:20