• pl

Kamienice i wille

Ratusz

Ratusz
Pszczyna, ul. Rynek 2
32 449 39 00

Ratusz należy do najstarszych budynków w mieście i od początku stanowi siedzibę władz miejskich. Jego geneza sięga połowy XVII wieku. W 1738 roku do kamienicy dodano niedużą wieżę, na której umieszczono zegar. Podczas kolejnej przebudowy w 1861 roku dobudowano piętro i powiększono znacznie budynek w głąb działki. W latach trzydziestych XX wieku dokonano gruntownej przebudowy obiektu nadając mu neorenesansowy kształt.

Frykówka

Frykówka
Pszczyna, ul. Rynek 3
32 210 01 95

www.miedzywojenna.eu

Kamienica Frykówka znajduje się naprzeciwko ratusza i stanowi jedną z najlepiej zachowanych kamieniczek w mieście. Ten barokowy budynek powstał w czasie odbudowy miasta po pożarze z 1748 roku. Piętrowy, z facjatką z trójkątnym szczytem, ma pięcioosiową fasadę akcentowana po bokach pilastrami, a w części środkowej – masywnymi półkolumnami, które podtrzymują wygięte belkowania. Dziś mieści się tutaj restauracja.

Kamienica Konietschnego

Kamienica Konietschnego
Pszczyna, ul. Rynek 20

Baltasar Konietschny, książęcy kancelista, był pierwszym znanym właścicielem kamienicy. Następnym właścicielem był natomiast Franz Herodes pochodzący z Czech zięć Baltasara, który to był muzykiem w nadwornej kapeli księcia pszczyńskiego. Ciekawostą jest, że w 1807r. Herodes zakupił, podarował miastu i przechowywał tutaj sikawkę przeciwpożarową. Później, oprócz pomieszczeń mieszkalnych do budynku przynależały również stajnia i chlew dla świń. Ostatnim przedwojennym właścicielem kamienicy był Johan Fizek.

Apteka "Pod Murzynem"

Apteka "Pod Murzynem"
Pszczyna, ul. Piastowska 6

Pierwsze wzmianki dotyczące kamienicy pojawiły się w dokumentach z połowy XIX wieku. Pierwszym aptekarzem "Pod Murzynem" był Robert Hirschfelder. Na przedniej fasadzie budynku stoi rzeźba Murzynka wykonana z kamienia, a jej najstarszy znany wizerunek pochodzi z 1864 roku. Mimo tego, apteka częściej kojarzona była z nazwiskami aktualnych aptekarzy (np. Hirschfeldersche Apotheke").

Kamienica Łakoty

Kamienica Łakoty
Pszczyna, ul. Piastowska 25

Pierwszą właścicielką kamienicy, aż do roku 1790 była Marie Röhrigch. Budynek znajduje się u wlotu ulicy Piastowskiej, tuż przy ówczesnych drogach handlowych do Oświęcimia i Mikołowa, dlatego też zawsze był bardzo atrakcyjny lokalizacyjnie. W roku 1923r. posesję nabył kupiec Mikołaj Łakota, który przeprowadził remont zakończony na początku II Wojny Światowej.

Kamienica "Pod Okiem Opatrzności"

Kamienica "Pod Okiem Opatrzności"
Pszczyna, ul. Ratuszowa 2

Ta XVIII wieczna, barokowa kamienica sąsiadująca z ratuszem, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków starówki. Nad wejściem wyrzeźbione zostało "wszystko widzące oko" otoczone przez promienie światła, interpretowane jako symbol Boga pilnującego ludzi. Dziś znajdują się tu biura Urzędu Miasta Pszczyna.

Przejdź do: